Thomas Pettersson har fiskat mycket i sina liv, men de två monstergäddor som högg i Storavan här om dagen är personligt rekord två gånger om.
– Jag har aldrig ens sett så stora gäddor. Mitt gamla rekord låg på sju kilo, säger Thomas Pettersson.
Stora gäddor
Först högg gäddan på tolv kilo. Den släppte han tillbaka och det där med att anmäla till Nappataget kändes inte så noga, men när den ännu större var bärgad blev han övertalad av hustrun Annika att lämna in en fångstrapport.
Var det tufft att få upp den?
– Nja, det tog väl en kvart, men det gick ganska lätt.
Däremot trodde paret Pettersson att de fått bottennapp. De andra spöna togs in och precis när hustrun skulle backa båten så vaknade ”bottennappet” till liv.
– Den drog iväg en bra bit. Jag är glad att det var på bästa spöet som den högg, säger Thomas Pettersson, som tar ledningen i gäddklassen.
Smärtsamt fiske
Leif Johansson, Piteå, är en inbiten flugfiskare som spenderar mycket tid i Arjeplogsströmmarna. I måndags var han med om en både omtumlande och smärtsam dag. Först blev han påkörd av en bil när han körde vespa i Arjeplog.
– Det tog rejält, men jag nobbade ambulanstransport till Sunderbyn.
Johansson är av hårdare virke än så. Trots smärta i höften och revbenen beslöt han sig för att flugfiska en stund i Bjäckas. Tämligen omgående högg en stor öring som vägde fina 4,75 kilo. Garanterat ett bra plåster på såren.
Stora harrar
Först fick Karl-Erik Lindgren, Moskosel, en harr på 1,3 kilo i Abmorälven. Utan att överdriva det för mycket så sporrade det sonen Jörgen Lindgren till stordåd. Vid nästa fiskafänge så small det till rejält.
– Den vägde 1,65 kilo. Det är den största harr jag har fått i mitt liv. Det är klart att man måste spöa farsan, säger han med glimten i ögat.
Jörgen Lindgren spinnfiskade från land i Piteälven när den stora harren högg.
– Det blir en del fiske. Jag har ju rätt nära till bra fiskevatten.
Även i abborreklassen är ledarfisken rejält stor. Anders Karlsson, Norrabyn, fick abborren på 1,65 kilo när han spinnfiskade i Korsträsket.