Videon är inte längre tillgänglig
I Humanas Tillgänglighetsbarometer 2013 får Piteå kommun beröm för att de erbjuder sommarjobb till unga med funktionsnedsättning. Av de 188 kommuner som svarat på enkäten rankas Piteå kommun på elfte plats.
– Kommunen har ett viktigt ansvar för att förbättra tillgängligheten för personer med funktionsnedsättning, säger Jonatan Arenius, tillgänglighetsansvarig på Humana.
Riktlinjer för kommunen
Samtidigt larmar Synskadades Riksförbund (SRF) och efterfrågar riktlinjer och åtgärder för att fler med funktionsnedsättningar ska få jobb.
– Vad jag kan förstå så är det inte många som har jobb idag, det finns de som går i dagverksamhet men vi hoppas att det skapas varaktiga jobb och inte bara någon form av sysselsättning, säger Christer Karlsson.
SRF vill att kommunen ska anta riktlinjer för att öka möjligheter på arbetsmarknaden för personer med funktionsnedsättning och att förändringar som att förbättra informationen och elektroniska verktyg ska genomföras.
– Man borde inom koncernen få fram fler lämpliga jobb, sedan tycker jag att kommunen ska gå i bräschen och ta kontakt med privata sektorn för att på så sätt få varaktiga jobb.
"Känner rädsla"
Christer Karlsson har själv en funktionsnedsättning eftersom han sedan födseln är blind, och han vet vad den tuffa arbetsmarknaden innebär.
– Mycket hänger på att arbetsgivarna är ganska ovilliga när det gäller att anställa folk med funktionshinder över huvud taget. De känner en viss rädsla och föredrar helt friska personer, säger han.
På Synskadades Riksförbund jobbar de i nuläget främst på distriktsnivå för att förbättra situationen.
– Vi har haft träffar med fack, arbetsgivare och syncentralen för att höra vad de kan bidra med. Det gäller ju även att få folk rehabiliterade så att de kan ta sig in på arbetsmarknaden, säger Christer Karlsson.