Det är nämligen tradition bland många barnfamiljer, att bada, åka skridskor och skidor på julaftons morgon och förmiddagen. Det är skönt att röra på sig och göra något annat innan Kalle Anka, julklappar och julmat tar över.
– Vi brukar åka skridskor varje julafton, oftast på Heden men nu blev det LF då det var så dåligt väder, berättar Jonas Wennberg, som tagit med sönerna Liam, 5, och Elis, 8 år, till LF Arena.
Där fanns bland annat fyraårige Melker Kenttä också. Sin ringa ålder till trots, är han redan en hejare både på att åka skridskor och att föra puck.
– Jo, det är en riktig sportkille det där, konstaterade den stolta fadern, Henrik Kenttä.
I andra änden av isbanan pågick en prestigefylld hockeymatch, där pappor och barn delat upp sig i två lag och faktiskt lyckades peta in pucken i mål då och då.
Fyra år är även Elvira Rautio, som tillsammans med farfar Barry och morbror Nils Rautio övade på skridskoåkningen. Hon bor till vardags i Sundsvall, men firar jul hos farmor och farfar i Piteå i år.
– Redan före sju i morse hängde de på låset, berättar Camilla Frölander, som jobbade i kassan på Öjeby simhall, som lockat runt 500 (!) badande under julaftonsförmiddagen.
En riktig familjefest, det också. Lilla Binta, ett år och åtta månader, badade till exempel med pappa Malanding Jammeh och mamma Madelene Sundberg och Vilma Hennix, fem år, åkte flitigt i rutchkanan och togs emot av pappa Andreas och mamma Johanna Hennix.