I december 2016 stängdes återvinningsstationen som låg bakom gamla Konsum, där Dahlbergs bagarbod och kafé, numera ligger. Snabbt utsågs en ny markplätt lämplig för återvinning, ett stenkast från den gamla platsen. Kommunen som är markägare såg inga hinder för den nya placeringen och inväntade en bygglovsansökan. Förpacknings- och tidningsinsamlingen, FTI, som bär huvudansvaret för stationerna och som också än den part som ska söka bygglov, dröjde dock med ansökan. Till slut fick de hjälp av Pireva med att göra en bygglovsansökan hos kommunen. Bygglovet godkändes och innan halvårsskiftet 2018 skulle den nya återvinningsstationen vara på plats och i drift.
Så kommer det inte att bli. På den utvalda platsen ligger än så länge bara en hög med grus och en hög med asfalt.
Markhandläggaren Therese Bergdahl, förklarar att kommunen i det här fallet fullgjort sina åtaganden.
– Kommunen har upplåtit marken och godkänt bygglovet. Beredning av marken, ett eventuellt plank och sådana saker hör till en uppgörelse mellan Pireva och FTI, säger hon.
Kjell Lundholm, affärsområdeschef för avfall och återvinning på Pireva, väntar på att stationen ska bli klar. Han betonar att den behövs och att FTI sagt att den gamla stationen ska ersättas.
I augusti 2017 uttryckte han sitt missnöje med hur FTI hanterat ärendet. Han tyckte redan då att det tagit alldeles för lång tid att få upp en ny station och att det borde ha gjorts i direkt anslutning till att den gamla stängdes.
När PT ringer Lars Hafvenström, regionchef för FTI Norrland, säger han att felet ligger hos FTI.
– Det har blivit ett missförstånd mellan oss och Pireva och vi tar på oss skulden. Vi har ju vetat att stationen på Djupviken varit på gång. Det har inte varit några oklarheter men vi har helt enkelt glömt att trycka på startknappen, säger han.
Vad händer nu?
– Nu ska vi se till att marken hårdgörs och grusas och att containrarna kommer dit. Planket som ska byggas är Pirevas ansvar. De vill ha ett likadant som vid stationen på Strömbacka strand så det få de ombesörja själva.
Utöver bygge av plank och markberedning måste tillfartsvägen breddas så att Pirevas fordon kommer fram till behållarna. Allt som har med marken att göra ska bekostas av FTI och beräknas uppgå till cirka 75 000 kronor. Kostnaden för planket är ungefär densamma och bekostas av Pireva.
När kan stationen stå klar?
– Det kan jag inte riktigt säga men min förhoppning är att det blir under juli månad, kanske augusti, säger Lars Hafvenström.