Åtalad hade över 60 000 smuggelcigaretter hemma

Ett paket, adresserat till den åtalade, väckte tullens intresse. Det visade sig innehålla 40 000 cigaretter från Lettland. Paketet stoppades och ett beslut om husrannsakan togs. Där hittades ytterligare 60 960 cigaretter. I går stod mannen inför rätta.

PITEÅ2010-10-15 06:00
Åklagaren hade åtalat mannen, som är i 50-årsåldern och från Älvsbyns kommun, för olovlig befattning med punktskattepliktig vara - ett brott som mannen erkänt.
86 000 i skatt
Under rättegången vid Piteå tingsställe hävdade mannen att han köpt cigaretterna för eget bruk och att han absolut inte avsett att sälja dem vidare. Åklagaren ställde sig dock frågande till mängden och fann det märkligt att man köper så mycket tobak för eget bruk.
På detta svarade den åtalade kort att "jag röker mycket" och åklagare Åke Hansson släppte därmed ämnet. Klart är i vart fall att den åtalade köpt och förvarat cigaretterna. Inför rätten berättade han att han träffat en lastbilschaufför i Luleå som han kommit att tala om rökning och tobak. Mannen erbjöds att köpa det stora partiet cigaretter, vilket han nappade på.
Fängelsenivå
Åklagaren presenterade då en uträkning som visade att mannen undanhållit staten inkomster (tobaksskatt och moms) på drygt 86 000 kronor. Han hade enligt åklagaren köpt cigaretterna för 20 kronor paketet mot normalt mellan 45 och 50 kronor paketet.
Eftersom mannen erkänt rådde inget tvivel om att åtalet var styrkt och åklagaren konstaterade i slutpläderingarna att brottet i påföljd låg på fängelsenivå, enligt hans uppfattning 4 månader, men yrkade på skyddstilllsyn och samhällstjänst.
Advokat Håkan Kjellgren ansåg att två månaders fängelse var mer korrekt, men höll med om att villkorlig dom och samhällstjänst var lämligare. Dom meddelas den 28 oktober.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om