Äpplen blir äppelmust

Pressen är redan inköpt och i höst startar Annica Nyberg som driver handelsträdgård tillverkning av äppelmust.

Annica Nyberg har byggt upp en hel trädgård på mässan.

Annica Nyberg har byggt upp en hel trädgård på mässan.

Foto: Tommy Norin

PITEÅ2018-08-08 20:26

Annica Nyberg har drivit handelsträdgård i 20 år.

– Jag startade hemma i Stridholm, säger hon.

Nu bedrivs verksamheten i Öjebyn där hon säljer perenner, träd och buskar. Dessutom en del produkter för dammar.

– Jag har till och med fiskar, säger hon.

Annica Nyberg återkommer på Stora Nolia med sin gamla Bedford lastbil från 1952. Den är fylld med växter. Från början användes den till att köra ut grönsaker.

– Jag köpte den för åtta år sedan i Österbybruk

Nu står den mest parkerad i handelsträdgården i Öjebyn.

På Stora Nolia har hon byggt en hel trädgård.

– Det var jobbigt men det är kul att vara här.

Annica Nyberg berättar att i höst inleds en ny era. Då börjar hon tillverka äppelmust.

– Jag arbetar med att beskära äppelträd och har sett att det slängs mycket äpplen. Då kom jag på att börja tillverka must. Det tillverkas mycket i sydsverige så jag tänkte att det måste gå att göra häruppe också. Jag blir den första och enda tillverkaren i Norrbotten, säger hon.

Idén är att folk ska kunna lämna in sina äpplen till handelsträdgården. Hon har redan installerat den press som behövs för tillverkningen. Den går till så att äpplena tippas ned i en maskin som hackar frukten i bitar. Sedan pressas bitarna och ut kommer ren must utan några tillsatser.

– Sedan kan kunderna hämta musten i bag in box som rymmer tre liter och vill de kan jag pastörisera musten så att den håller längre, säger hon.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!