Åklagare yrkar på 2,5 års fängelse för våldtäkter

Två fall av misstänkta våldtäkter - en i Piteå och en i Älvsbyn - har behandlats av Luleå tingsrätt. De båda utpekade gärningsmännen nekar, men åklagarna anser brotten styrkta och yrkar på 2,5 års fängelse för båda.

PITEÅ2012-05-30 04:41

Pite-våldtäkten inträffade utomhus på Prästgårdsgatan den 14 april i år och liknar en överfallsvåldtäkt. Offret och den misstänkte är till exempel inte alls bekanta.

Enligt åklagaren har den åtalade, en man i 35-årsåldern, tagit tag i kvinnan/flickan och tryckt upp henne mot en garageport, där han med våld tilltvingat sig samlag och "med samlag jämförlig handling".

Offrets identitet har sekretessbelagts och även rättegången hölls bakom lyckta dörrar av hänsyn till henne.

Exakt vad som inträffat och vad parterna berättat under förhandlingen är därför okänt.

Nekar till brott
Klart är i vart fall att den utpekade mannen, som greps och anhölls när våldtäkten anmäldes och som sedan suttit häktad i väntan på rättegång, nekar till brott.

Åklagaren, som kallat tre vittnen som haft kontakt med målsäganden i anslutning till att brottet ska ha begåtts, ansåg brottet styrkt och yrkade på fängelse i minst 2,5 år. Tingsrätten meddelar dom den 4 juni och mannen är fortsatt häktad fram till dess.

Oralsex
Det andra våldtäktsmålet, som ska ha ägt rum i Älvsbyn den 3 april i år, rörde övergrepp mot en man. Alkoholförtäring ska ha pågått i lägenheten, där tre män vistades, och den åtalade ska därefter ha utnyttjat målsägandens, av sömn och/eller berusning, hjälplösa tillstånd och genomfört oralsex med honom.

Den tredje mannen som fanns i lägenheten var kallad som vittne för att berätta vad han sett och vet.

Även här fann åklagaren åtalet styrkt och yrkade på 2,5 års fängelse. Mannen blir kvar i häktet tills dom faller den 4 juni.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om