863 kvinnor i Pite älvdal behöver vaccineras för att utrota HPV

Just nu pågår en stor satsning för att vaccinera så många som möjligt av alla kvinnor mellan 25 och 30 år mot HPV, det virus som orsakar livmoderhalscancer. 773 kvinnor i Pite älvdal har vaccinerats och 863 återstår.

HPV-virus orsakar livmoderhalscancer. Om 70 procent av alla unga kvinnor vaccinerar sig avstannar spridningen och då kommer livmoderhalscancer att utrotas som cancerform. (Arkivbild)

HPV-virus orsakar livmoderhalscancer. Om 70 procent av alla unga kvinnor vaccinerar sig avstannar spridningen och då kommer livmoderhalscancer att utrotas som cancerform. (Arkivbild)

Foto: Heiko Junge/VK

Piteå2024-10-22 03:00

Utrota cancer, går det? Ja, det räcker med att 70 procent av unga kvinnor vaccinerar sig mot HPV för att spridningen ska avstanna. Då kommer livmoderhalscancer att utrotas som cancerform.

Nu vill Region Norrbotten nå de sista kvinnorna som inte hunnit vaccinera sig ännu.

– Om 70 procent av alla unga kvinnor i Sverige vaccinerar sig kan det leda till att spridningen av HPV avstannar helt. Resultatet blir att livmoderhalscancer utrotas som cancerform, säger Maria Fransson, samordnare inom Region Norrbotten.

I Norrbotten har totalt 3 000 personer vaccinerat sig och det återstår 2 000. I Pite älvdal handlar det om 773, respektive 863 personer.

Alla kvinnor 25–30 år i Norrbotten har fått ett personligt brev med erbjudande om vaccination och samtidig provtagning för HPV. 

undefined
I Pite älvdal är målsättningen att vaccinera 863 kvinnor mot HPV, varav 639 i Piteå, 124 i Älvsbyn, 72 i Arvidsjaur och 28 i Arjeplog. (Arkivbild)

Ungefär 120 kvinnor har självtestat positivt för HPV och därför blivit inbokade hos barnmorska för uppföljning.

– Vi har vaccinerat ungefär 44 procent av alla kvinnor som är 25–30 år. Vi tror att många av de som inte vaccinerat sig ännu egentligen är positiva till att få sprutan men att de inte kommit sig för att göra det. Det är dem vi hoppas på att nå nu, säger Maria Fransson.

HPV är den vanligaste sexuellt överförda infektionen i Sverige. Viruset kan utvecklas till exempel livmoderhalscancer. Den som vaccinerar sig och samtidigt tar prov för HPV får ett mycket bra skydd mot livmoderhalscancer. 

Vaccinet är gratis fram tills årsskiftet.

Vaccinering i Pite älvdal

Piteå 

Vaccinerade: 583

Ovaccinerade: 639

Älvsbyn

Vaccinerade: 85

Ovaccinerade: 124

Arvidsjaur

Vaccinerade: 72

Ovaccinerade: 72

Arjeplog

Vaccinerade: 33

Ovaccinerade: 28

Källa: Region Norrbotten

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!