40 nya lägenheter planeras

Planen initialt var att bygga 47 nya lägenheter i hörnet av Lillbrogatan–Mellangatan. Nu begränsas antal till ett 40-tal.– Vi är lite oense med kommunen om höjden på huset, förklarar Tomas Viksten, byggherren.

Tomt var´e här – men nu vill Tomas Viksten Fastigheter AB fylla tomten med ett nybygge, som även inkluderar den markyta som blir disponibel när det äldre rosa bostadshuset till höger rivits.

Tomt var´e här – men nu vill Tomas Viksten Fastigheter AB fylla tomten med ett nybygge, som även inkluderar den markyta som blir disponibel när det äldre rosa bostadshuset till höger rivits.

Foto: Robert Lundberg

PITEÅ2015-03-30 21:30

Ödetomten ligger intill Norrmalmskolan, bakom det femvåningshus som fastighetsbolaget Rawi äger på Nygatan 34.

På den plätten har Tomas Viksten Fastigheter AB framfört planer på att bygga en ny identisk kopia av 34:an, fast i spegelvänd version.

Kräver sänkning

Men kommunen säger nej. "För högt", anser kommunen och kräver delvis sänkt våningshöjd från fem till fyra våningar.

– Just nu sitter vi och ritar om huskroppen inför en kommande bygglovsansökan, förklarar Tomas Viksten vars bolag driver ärendet med stark förgrening till Rawi.

Köpa och riva

I anslutning till ödetomten finns även ett äldre rosa flerbostadshus på två våningar med inredd vind som BD Bygg äger, och som kommer att säljas till Vikstens bolag – för att jämnas med marken under senhösten för att bana utrymme för det planerade byggkonceptet.

– Den lösning kommunen sagt sig acceptera är en huskropp på fem våningar ut mot Lillbrogatan som fasas ut i fyra våningar efter Mellangatan, förklarar Viksten.

Igång runt årsskiftet

Lägenhetsbestånden i byggsatsningen pendlar från enrumslägenheter till fyrarummare – i dagsläget totalt omkring 40 lägenheter.

– Vår förhoppning är att komma igång med byggnationerna runt årsskiftet.

– Däremot måste vi först få bygglovet klart innan det går att utverka ett rivningslov för den äldre fastigheten, säger Tomas Viksten.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om