Det var mamman i familjen som hittade hotbrevet i sin postlåda. I brevet stod att hela familjen skulle dödas utan vidare förklaringar än så. Eftersom hennes son berättat att han blivit hotad av den då 18-årige unge mannen misstänkte hon att det var han som låg bakom och gick till polisen med brevet.
Yngligen kom att åtalas för fyra fall av olaga hot; ett mot familjen, två mot den då 14-årige sonen i familjen och ett mot en 13-årig pojke som blev jätterädd då han inte kände 18-åringen som hotade honom och inte alls förstod vad det handlade om.
Hade inte hans föräldrar tvingat honom till skolan igen, hade han inte gått dit, berättade han i tinget.
Den åtalade erkände samtliga hot. När det gällde 13-åringen var det så, att han av en tjejkompis fått höra att hon blivit mobbad av denne. Eftersom han själv blivit mobbad utan att någon på skolan ingrep ville han hjälpa henne.
14-åringen var han bara allmänt irriterad på, någon annan förklaring hade han inte.
Tingsrätten dömer honom till villkorlig dom och 30 dagsböter.