Stölden upptäcktes och polisanmäldes under torsdagen. Personalen upptäckte en stor differens mellan de registrerade försäljningarna och den mängd diesel som fanns kvar i den underjordiska tanken. Så mycket som 13 400 liter var oförklarligt borta.
Polis har varit på plats och gjort en teknisk undersökning. Man har då kunnat konstatera att pumparna fungerade som de skulle och att de inte utsatts för någon åverkan, inte heller fanns där någon skimningsutrustning eller liknande.
Manipulerad
Det är alltså i nuläget inte klarlagt hur den stora mängden diesel kunnat försvinna, men pumpen måste ha manipulerats på något sätt. Hur, får den fortsatta polisutredningen visa.
Möjligen kan också bensinstationens övervakningsfilm ge någon vägledning, men eftersom man inte riktigt vet när stölden inträffat är det osäkert om inspelningarna ger något resultat. Klart är i varje fall att den stora mängden diesel försvunnit någon gång under januari månad.