1. Matresa i kulturbygd
STOCKHOLM 20040630 Amnesty hade bjudit in organisationen Kvinnor för fred till Sergels torg för en gemensam manifestation för fred i Irak. Pengabössa, myntbössa, insamlingsbössa. Foto Janerik Henriksson / SCANPIX Code 50010
Foto: Janerik Henriksson / SCANPIX
"Trist, fult, dålig mat och otrevligt", skriver bloggande resenärer om bulgariska Burgas och Sunny Beach, som länge har dragits med sociala problem, narkotika och maffialiknande styre. Förra sommaren blev en svensk ihjälslagen vid en nattklubb i Sunny Beach och lokalpolisen var ovillig att samarbeta för att lösa brottet.
Skriv till er researrangör, de kan påtala missförhållanden på semesterorterna och har makt att försöka förbättra dem.
På samma sätt som man i dag kan betala frivillig miljökompensation till organisationer som arbetar med miljöförbättrande projekt runt jorden, skulle man kunna "etikkompensera" resor till länder som fängslar och torterar medborgare som arbetar för yttrandefrihet och demokrati. Reser man till exempelvis Egypten, Turkiet och Kina kan man stödja organisationer som Amnesty, Röda Korset och Unicef som kämpar för demokratiska- och mänskliga rättigheter i dessa och andra drabbade länder.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!