Hälsocentraler går ihop med covid-mottagning

Hällans hälsocentral och Piteå hälsocentral gör gemensam sak och öppnar en infektionsmottagning för att kunna ta emot misstänkta covid-patienter. "Det blir en säker miljö både för personal och patienter", säger Helene Mikko, verksamhetschef på Hällans hälsocentral.

Ingången till den nya infektionsmottagningen ligger en bit infrån den vanliga entrén till Hällans hälsocentral. "På måndag öppnar vi", säger verksamhetschefen Helene Mikko.

Ingången till den nya infektionsmottagningen ligger en bit infrån den vanliga entrén till Hällans hälsocentral. "På måndag öppnar vi", säger verksamhetschefen Helene Mikko.

Foto: Mari Gustafsson

Piteå kommun2020-03-26 19:00

På Hällans hälsocentral i Öjebyn jobbas det febrilt just nu. En verksamhet har skyndsamt flyttats för att göra plats för en speciell infektionsmottagning. Dit ska alla patienter som söker vård och har förkylningssymptom slussas in via en separat ingång.

– Eftersom vi inte vet om sådana patienter är covidsmittade eller inte måste vi betrakta alla som har hosta, snuva eller ont i halsen som smittförande. Vi kan inte ha dem i det vanliga väntrummet och riskera att de smittar andra, säger Helene Mikko.

Anledningen till att infektionsmottagningen blir gemensam för två hälsocentraler handlar om att Piteå hälsocentral inte har lokaler som är anpassade för att ta emot patienter med misstänkt covidsmitta.

– Vi måste ha tillgång till undersökningsrum för att göra en första bedömning av dessa patienter, säger Ronny Grundström, verksamhetschef på Piteå hälsocentral.

Personalen som kommer att arbeta på infektionsmottagningen ska bära full skyddsutrustning.

– Genom att genomföra den här lösningen blir det en säker arbetsmiljö för personalen och tryggt för patienterna, säger Helene Mikko.

Lösningen innebär att en begränsad del av personalen kommer att bemanna den speciella mottagningen.

– Det innebär dels att vi kommer att kunna göra en likriktad bedömning av hälsotillstånd och dels att de som kommer att arbeta på mottagningen får specialkunskap. Vi räknar också med att kunna minska förbrukningen av viss skyddsutrustning, säger Ronny Grundström.

Till en början kommer Piteå hälsocentral att bemanna mottagningen på förmiddagar medan personal från Hällans hälsocentral sköter bemanningen på eftermiddagar.

Den nya infektionsmottagningen kommer enbart att ta emot patienter som bokat tid.

– Jag vill poängtera att man alltid ska börja med en telefonkontakt, säger Ronny Grundström.

– Mottagningen är till för patienter med akuta symptom som inte kan vänta med att uppsöka vården. Är så inte fallet ska man hålla sig hemma, säger Helene Mikko.

På måndag öppnar mottagningen som har flera rum för undersökning och behandling.

– Målet är att minska risken för smittspridning både när det gäller medarbetare och patienter. Det känns som ett steg i rätt riktning, säger Ronny Grundström.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!