Stal ur lägenhet - togs på bar gärning

Två män, födda 1982 och 1992, satt under måndagen anhållma misstänkta för stöld ur en lägenhet på Klubbgärdet, där de stulit en mängd kapitalvaror. Männen förhördes under tisdagen av Pitepolisen och erkände brottet. De släpptes av åklagaren.

PITEÅ 2011-06-29 06:00

Det var sent på måndagskvällen som lägenhetsinnehavare på Klubbgärdet var tillfälligt ute utan att ha låst dörren. Detta märkte deras lägenhetsgranne som tillsammans med en annan man, helt sonika gick in i lägenheten och i stort sett tömde den på kapitalvaror.

I full färd att stjäla
Bland annat stals platt-tv, högtalarsystem och smycken. När lägenhetsinnehavarna kom hem var en av tjuvarna fortfarande i full färd med att bära ut grejor från lägenheten och ägaren kontaktade polisen. Båda männen greps i lägenheten bredvid där den ene av de misstänkta gärningsmännen bor. Där fanns också alla saker som de stulit från grannlägenheten.

Kända sedan tidigare
Männen, som är kända av polisen sedan tidigare, greps och anhölls misstänkta för grov stöld. Under tisdagen förhördes männen och en platsundersökning gjordes. Båda männen erkände brottet och släpptes senare av åklagaren.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om