Politiskt stöd till ögondrabbade

Tony Berglund, Sjulnäs, och alla andra norrbottningar med ögonsjukdomen keratokonus får ingen ekonomisk hjälp av landstinget. Det är fel anser politikern Stefan Tornberg (C) och kräver i en motion att de som lider av sjukdomen ska få bidrag till kontaktlinser.

Tony Berglund, Sjulnäs, lider av ögonsjukdomen keratokonus. Vid årsskiftet drog landstinget in allt stöd till dem som drabbats av sjukdomen, men nu vill Centerpartiet ändra på detta. (Arkivbild)

Tony Berglund, Sjulnäs, lider av ögonsjukdomen keratokonus. Vid årsskiftet drog landstinget in allt stöd till dem som drabbats av sjukdomen, men nu vill Centerpartiet ändra på detta. (Arkivbild)

Foto: Gunnar Westergren

PITEÅ 2011-11-21 06:00

PT har tidigare berättat om Tony Berglund som lider av ögonsjukdomen keratokonus. Han och alla andra drabbade behöver dels speciella linser och dels många besök hos en specialistoptiker i Umeå för att kunna leva ett normalt liv.

Åtgärderna kostar pengar, men vid årsskiftet drog landstinget i Norrbotten in allt stöd. Nu är man ensam i landet om att inte ekonomiskt hjälpa de som drabbats av ögonsjukdomen.

- Det känns så orättvist, man ska väl ha rätt till lika vård oavsett var i landet man bor, sade Tony Berglund till PT i september.

Politiskt stöd
Berglund och alla andra med keratokonus får nu politiskt stöd av Centerpartiet. Oppositionsrådet Stefan Tornberg (C) kräver i en motion till landstingsfullmäktige att det indragna bidraget återinförs.

"Enligt de regler som landstingsfullmäktige fastställt är målet med förskrivning av hjälpmedel att ge individen förutsättningar att leva ett självständigt liv med likvärdiga rättigheter, möjligheter, ansvar och skyldigheter som alla medborgare", skriver Tornberg.

"Anmärkningsvärt"
Han ser det som anmärkningsvärt att Norrbottens läns landsting som enda landsting i Sverige avskaffat möjligheten att få sklerala linser som syntekniskt hjälpmedel.

"Med hänvisning till ovanstående föreslår jag landstingsfullmäktige besluta att de som har keratokonus med synskärpa på högst 0,5 på bästa ögat med fördragbart glas ska få bidrag till kontaktlinser", skriver Stefan Tornberg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om