"Företagens eget ansvar"

Miljöbalken ställer vissa krav på företag och sedan är det upp till varje företag att själva ta ansvar för att leva upp till de krav som ställs.- I grund och botten bygger de kraven på att företagen så långt det går ska använda förnyelsebara energikällor och även regelbundet utföra energikartläggningar, säger Filip Ekander som är handläggare på Energimyndigheten.

PITEÅ 2012-07-16 06:00

Filip Ekander har inte upplevt att det finns en uppgivenhet hos företag när det gäller energisparande. Däremot finns det inte alltid produkter inom smalare områden som uppfyller EU-kraven.

- Företag kan alltid skaffa miljövänliga produkter som kylskåp, bilar och tvättmaskiner men det ser annorlunda ut när det gäller utrustning för smalare områden som exempelvis sågverk, säger han.

Attitydfråga
Det finns mycket att tänka på som företag och det kan vara svårt att prioritera energifrågor.

- Ett företag vill först se till att de går runt, att de producerar och säljer mycket, kanske att deras anställda mår bra och först senare eventuellt se över hur energiflödet ser ut, säger Filip Ekander.

Han menar att det är en attitydfråga men att det finns stora fördelar med att snåla med energin som företag.

- Vi vill lyfta fram att det kan vara en väldigt stor vinning att se över energiförbrukning, både när det gäller att spara pengar och miljöinverkan, men också som en konkurrensfördel.

På Energimyndigheten slår de ett slag för de enkla åtgärderna till en början.

- Det är lätt att slå av saker, se över transport och belysning. Det finns stor potential för små företag att energieffektivisera, säger Filip Ekander.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om