Wikström är yttre befäl hos Pitepolisen och har jobbat hela den gångna helgen. Polisen var beredd på det värsta och hade dubblerat bemanningen i Pite älvdal, alltså inte bara i Piteå utan även i Arjeplog, Arvidsjaur och Älvsbyn.
Men det blev en positiv och trevlig helg, där människor njöt av det fina vädret utan överdrivet fylleri eller stök.
Förebyggande
- Vi har jobbat mycket förebyggande, varit ute på olika ställen och pratat med ungdomar. Och visst har vi beslagtagit alkohol från minderåriga, men inte i någon större omfattning, säger Petter Wikström.
Ingen langning
Spaningen inför examenshelgen har heller inte avslöjat någon langning, vilket alltid brukar bli fallet då polisen gör sådana insatser. På det stora hela med beröm godkänt till medborgarna, både unga och äldre, alltså.
Sex rattfyllerister
Petter Wikström berättar också att de extra trafikkontrollerna under veckan gett rätt bra resultat; av 500 kontrollerade förare har sex rapporterats för rattfylleri.