Det var vid 6.15-tiden på måndagsmorgonen som automatlarmet gick. När räddningstjänstens personal kom till platsen visade det sig att en mindre brand brutit ut i det aktuella förrådet, bakom Telias butik inne i Småstaden.
Enligt uppgift var det en glappande kontakt som fått kabeln till en frysbox inne i förrådet att smälta. Den smälta plasten droppade i sin tur ner i en plasthink som fattade eld.
Rökdetektor
Förrådet var utrustat med både rökdetektor och sprinklersystem. Sprinklern hade emellertid inte utlösts när räddningstjänsten kom till platsen. Räddningspersonalen kunde snabbt släcka eldhärden.
Händelsen hade kunnat få förödande konsekvenser om den inte tagits om hand i tid. Gallerian inrymmer ett flertal butiker och boenden och ligger inrymd mellan ett flertal fastigheter längs Gågatan i centrala stan.