Det första steget mot en egen lägenhet är att ställa sig i bostadskö, och det är ett steg som man kan ta redan vid sexton års ålder, åtminstone hos bostadsföretaget PiteBo där man kan skriva upp sig om man är intresserad av en bostad i Piteå Kommun. Det gör man enkelt på webben, och för varje dag som man står registrerad får man ett poäng, som senare kan komma till nytta när det väl är dags att flyga ut.
- Om man är intresserad av att skaffa ny lägenhet här i Piteå kan man gå in på webben, där alla lediga lägenheter redovisas. Man bör göra det minst en gång i veckan, eftersom tiden för att visa intresse är öppen i sju dagar, säger Maria Adlers, VD på PiteBo, och fortsätter:
- När veckan har gått stängs systemet och vi kollar hur många som har gjort intresseanmälan och hur många poäng de har. De fem personer med flest poäng får kolla på lägenheten, sedan går den till den som har flest poäng. Vill inte den personen ha den, går stället vidare till den med näst flest poäng och så vidare.
Kan ta tio år
Att stå i bostadskö är med andra ord det klart säkraste sättet att få ett hyreskontrakt, men det tar tid. Ofta kan det ta minst tio år om man söker en lägenhet i ett eftertraktat område, till exempel i centrala Piteå.
- I områden som till exempel Djupviken och Strömnäs är väntetiden lite kortare, i Öjebyn går det ännu snabbare och i byar som Norrfjärden och Rosvik kan det gå väldigt fort, förklarar Maria Adlers. Hur lång tid det tar beror också på vilken typ av lägenhet man vill ha, eftersom utbudet av ettor, tvåor, treor och fyror varierar.
- Här i Piteå har vi till exempel flest ettor och tvåor.
Hyresrätt omöjlighet utan bostadskö
Att skriva upp sig i tid är någonting som är otroligt viktigt, även om man kanske inte alls har planer på att skaffa lägenhet för stunden.
- Förutsättningarna i livet kan förändras på väldigt kort tid och då är det katastrof om man inte stått i kö, eftersom hyresrätt då blir en omöjlighet, konstaterar Maria.