Den tidigare anställde mannen, som är i 30-årsåldern, avskedades på grund av arbetsbrist när företaget, som är ledande i Piteå kommun inom sitt område, omorganiserade.
Det är åtminstone företagsledningens version och enligt styrelseordföranden följdes regelboken till punkt och pricka.
- Allt är förhandlat och klart med facket. Men nu är han bitter och använder teknik som han är duktig på, säger han.
"Förfalskade dokument"
I webbpubliceringen visar den avskedade mannen upp dokument som enligt honom ska vara förfalskade. Han anklagar också företaget för att hantera svarta pengar och fuska med programvaror och mejlutskick.
- Hans bild är nog att vi uppträtt som skitar. Vi har tittat på anklagelserna internt samt pratat med övrig personal och kan konstatera att inga svarta pengar eller andra olagligheter förekommer. Styrelsen har rett upp det här och saken är utagerad för vår del - vi har inte för avsikt att polisanmäla, säger styrelseordföranden.
Ljudinspelningar, där man hör företagets högste chef skrika och domdera åt den före detta anställde, har också lagts ut på nätet.
Chefen skriker bland annat: "Du får spela in allting om du vill, är du så korkad får du göra det", "nu jävlar, spela in vad fan du vill", "kom med ett hot till grabben så är du jävla säkert körd" och "gå till arbetslösheten för fan om du är så jävla dum".
- Jag kan bara konstatera att samtalstonen mellan den anställde och högste chefen inte varit bra. Det har vi pratat om internt och det tråkigaste med det här är att vårt varumärke skadas, säger styrelseordföranden.
Chefen förtegen
Företagsledningen har varit
i kontakt med webbsidan där anklagelserna publicerats, men har inte fått ansvariga att ta bort dem.
- Vi känner oss ändå trygga från styrelsens sida och får ta den smäll det här innebär, säger styrelseordföranden.
Den högste chefen, som de hårdaste anklagelserna riktas mot, är förtegen.
- Det här är en kille som jobbat år oss tidigare och det är en besvärlig situation. Väldigt olyckligt, säger han.
Den avskedade mannen anser, enligt publiceringen, att företaget är skyldigt honom pengar. Detta dementeras dock av chefen.
- Det har vi kontrollerat om och om igen och dessutom skickat det vidare till facket, säger han.