Alliansen kritiseras av lokala borgerliga politiker

Lokala borgerliga politiker är irriterade och menar att de egna partierna uppträder otaktiskt genom att inte skicka sina partiledare till Stora Nolia.

PITEÅ 2010-08-10 06:00
I dag dyker enligt programmet Mona Sahlin, Lars Ohly och Peter Eriksson upp vid Stora Nolia. Men de borgerliga partiledarna lyser med sin frånvaro under Nolia - med undantag av Kristdemokraterna som faktiskt skickar sin partiledare Göran Hägglund som kommer till Stora Nolia på onsdag.
Jan Björklund (FP) kommer inte, inte heller Fredrik Reinfeldt (M) som valt besök i Boden på onsdag före att synas på Sveriges största besöksmässa.
Otaktiskt
Inte heller Maud Olofsson, trots att hon har nära från Västerbotten, dyker upp.
- Otaktiskt. Och detta har skapat irritation, säger centerns Erik Berg i Piteå.
Han uppger att de borgerliga partidistrikten och avdelningarna i Norrbotten har försökt i flera månader att få partiledarna att komma, och i ett läge där hela röd-gröna trojkan kommer blir det än viktigare, resonerar de lokalpolitiker PT pratade med i går.
Där är många kritiska till att den alliansbuss som är ute på turné valt att bromsa och vända i Umeå. Folkpartiets Jens Sundström ser dock inga problem med att inte partiledarna kommer:
- Jag har full förståelse för det och det är inte partiledarna som avgör valet!
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om