Torr sommar ger dyrare potatis
Semesterfirarna har jublat över det varma sommarvädret. För potatisodlarna är det mindre kul. Torkan fram till regnet som har fallit de senaste dagarna beskrivs som den värsta någonsin. Det påverkar tillgången och därmed priset på närodlad potatis.
Mörka moln fyllda av regn är precis vad Bengt Bjurman och övriga potatisodlare i Piteå vill se. Den här potatisen har klarat sig bra men på vissa åkrar är plantorna alldeles gula av uttorkning.
Foto: Jens Ökvist
- Här händer det inte någonting just nu. Hela säsongen kommer att förskjutas i väntan på att potatisen ska få rätt kvalité. Normalt skördar vi den 1 september, nu får vi se när det blir.
Alla hans potatisland har varit torra i sommar. Vissa är mer drabbade än andra och alla har samma behov.
- Det är bara att hoppas på mer regn och en lång höst, säger Bjurman.
"Problematiskt år"
Sommaren har förutom de senaste dagarna bjudit på lite regn och mest lokala regnskurar. I Pålberget har läget varit extremt.
- Här har det varit väldigt dåligt med väta, det är nog rekordlite till och med. Fram till att det föll åtta millimeter här om dagen hade vi bara fått 17 millimeter regn på hela sommaren.
Det får negativa konsekvenser för skörden.
- Det här är ett problematiskt år. Med rundpotatisen är det väldigt dåligt ställt, säger Bengt Bjurman.
Mindre skörd
Problemet är storleken.
- Visst finns det potatis, men den måste växa till sig och få rätt kvalité. Det är bara att hoppas på en bra och lång höst med lagom mycket regn, säger Bengt Bjurman.
Potatisodlaren Erik Jonsson i Sjulsmark efterlyser också fortsatt regn.
- För ett par dagar sedan hade det bara regnat 45 millimeter sedan i maj och det är ingenting. Det behövs mer regn för att skörden ska bli bra.
Få knölar
Den torra sommaren har gjort att plantorna släpper få potatisknölar.
- I år är det bara 10-12 per stånd, ett normalt år är det 20 och ett bra det dubbla, säger Erik Jonsson.
Den torra sommaren innebär därmed en mindre skörd än normalt.
- Så blir det. Hur mycket mindre potatis som går att odla går inte att säga förrän senare.
Kompenserar med priset
Minskat utbud av närproducerad potatis innebär ökade priser.
- Ingen bransch är nog så känslig för tillgång och efterfrågan som vår. Vi måste kompensera minskad skörd med priset. Så den lokalt producerade potatisen blir lite dyrare än fjolårets, men hur mycket är oklart, säger Jonsson.
"Lite dyrare"
Markus Levander på Bölepotatis:
- Läget för oss är som det verkar vara för alla andra; det behövs mer regn så att tillväxten tar
ordentlig fart.
Han tror också på en kostnadsökning för den lokala potatisen.
- Priset kommer nog att bli lite dyrare men inte mycket. Folk kommer att ha råd att köpa den, säger Markus Levander.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!