Sveriges fågelbordsfåglar ska räknas
I Sverige ägnar sig tusentals människor åt att mata fåglar på vintern. Nu vill Sveriges Ornitologiska Förening (SOF) att alla dessa fåglar räknas.
- Iden kommer från England där man räknat fåglar på det här sättet länge, säger Anders Wirdheim på SOF.
Räkningen ska komplettera de vinterräkningar som görs av ornitologerna. Om man kan få tillräckligt många icke-ornitologer att notera besökarna vid deras fågelbord blir materialet större och dessutom bättre fördelat över landet.
- Det är flera frågor vi hoppas få svar på. Vi vet att allt fler rödhakar övervintrar i Sverige på grund av att klimatet blivit mildare, men vi vet inte hur spridda de är. Dessutom vill vi ha en bättre bild av gråsparvens förekomst på vintern, säger Wirdheim.
Hur vet man då att inte alltför många fel smyger sig in i materialet? Alla människor kanske inte är så bra på artbestämning?
- De mest flagranta misstagen är nog lätta att upptäcka. Vad vi vill ha är en allmän översikt av vinterfågelfaunan.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!