Förebilderna
Det krävs i stället ändrade attityder, en ökad respekt för andra människors liv och hälsa och en större medvetenhet om att alternativet till demokratiskt beslutade regler och bestämmelser stavas anarki.
Och då är det förstås förödande om våra idoler och förebilder, våra chefer på jobbet och våra folkvalda ledare ljuger, fuskar och bryter mot just de demokratiskt beslutade spelreglerna.
För är det egentligen mera skamligt att köra för fort än att anlita svart arbetskraft? Och är det egentligen så farligt att köra bil lite småfull när snart sagt varenda kändis från tv har åkt fast för rattfylla? Om sen landets kulturminister avsiktligt struntar i tv-licensen kan man väl också köra bil utan licens? Körkort, alltså.
Så resonerar tydligen Alex och Calle Schulman, två märkliga nyllen i tv som kört bil i 15 år utan körkort. Dessutom i tjänsten, det vill säga i tv. Till råga på allt tycker båda två att det inte är något att bli upprörd över. "En petitess", säger Alex och menar att han ju faktiskt kan köra bil - även om blivit kuggad ett 30-tal gånger. Han har också åkt fast för olovlig körning men ändå fortsatt att köra. Och han tänker fortsätta att köra bil även om nu TV4 stoppat honom från att köra när han jobbar åt dem.
Vid sidan av tv-jobben rör sig bröderna runt Stureplan i Stockholm och Alex är också chefredaktör för skvallersajten Stureplan.se. Han rankas i snobbtidningen Bon som Sveriges nionde mäktigaste medieperson, en trendsättare. Och denne trendsättare har nu alltså deklarerat att trafikregler, lagar och bestämmelser är "petitesser" och inget man behöver bry sig om.
Att han nu blir föremål för en polisutredning ser han som "ett intressant juridiskt experiment".
De vill ju gärna se det så, de som rör sig i de här kretsarna, att lagar och bestämmelser inte gäller dem (läs gärna Jan Guillous bok Tjuvarnas Marknad).
Han kanske rent av kan kvala in som kommunikationsminister?
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!