På fredagen kom domen för den man som suttit häktad sedan i oktober. Mannen har gått under kodnamnet Godfather Corleone och åtalades för att varit en ledande distrubitör av barnporr i ett nätverk med internationella förgreningar.
Mannen nekar
Rättegången mot mannen har pågått under en månads tid. Mannen har nekat till anklagelserna och istället hävdat att han agerat som polisinformatör. När han i början av 2000-talet misstänktes för sexuellt ofredande upptäckte polisen barnporr i hans dator. För att slippa åtal för sexuellt ofredande erbjöd sig mannen då att hjälpa Rikskriminalpolisen med information om pedofilnätverk.Pekar ut honom
Informationen har bland annat resulterat i att den pedofila internetringen Skuggornas brödraskap kunde splittras. Samtidigt har flera av de pedofiler som greps i samband med detta vittnat mot 32-åringen och pekat ut honom som den ledande distrubitören av barnporr.Under rättegången i Umeå har bland annat mannens innehav av tiotusentals bilder och filmer beskrivits för rätten. Det har i flera fall handlat om grov porr där barn även har förnedrats och utsatts för våld.
Mannen är tidigare dömd för bland annat bankrån, rånförsök och urkundsförfalskning.