Förra veckan dog en person född på 30-talet efter vård på Sunderby sjukhus, i måndags kom besked att en multisjuk person i 70-årsåldern hade avlidit och nu har länet ännu ett konstaterat dödsfall i spåren av coronasmittan.
Personen somnade in efter vård på Gällivare sjukhus.
– En ”betydligt” äldre människa med många konkurrerande sjukdomar, säger Anders Nystedt, smittskyddsläkare inom Region Norrbotten.
Varken den personen eller de två tidigare hade intensivvårdats med respirator.
– Det görs bedömningar av patienternas förmåga att klara av respiratorvård. Man klarar inte det om man är för skör.
För närvarande intensivvårdas åtta stycken i länet efter att ha insjuknat i covid-19-sjukdomen.
– En i Sunderbyn, övriga sju på Piteå sjukhus.
Ligger alla i respirator?
– Det tror jag. Jag har ingen anledning att tro att prognosen skulle vara dålig för dem. De flesta som får IVA-vård klarar sig alldeles utmärkt.
Hur många har intensivvårdats totalt i länet hittills?
– Inte så många fler utöver dessa. Den första lades i respirator för en dryg vecka sedan och det behövs åtta-tio dagar innan man tillfrisknar, säger smittskyddsläkare Anders Nystedt.
Enligt regionen hade ytterligare sex personer bekräftats ha sjukdomen covid-19 under tisdagen, vilket innebär att totalt 59 personer är konstaterat smittade i länet.