Ekfors kraft överklagar beslut

eltaxor. Ekfors kraft AB överklagar Energimarknadsinspektionens beslut att neka bolaget att höja sina eltaxor med 33 procent. Bolaget vill varken annonsera att prissättningen varit olaglig eller betala tillbaka några pengar i enlighet med inspektionens vitesföreläggande.

Övertorneå2007-04-17 00:00
Den 14 och 17 oktober kungjorde Ekfors kraft AB i Övertorneå en höjning av nättaxorna i olika dagstidningar. Enligt Energimarknadsinspektionen skedde det utan några förhandskontakter eller föregående godkännande av företrädare för Ackordcentralen i Norrland AB som är bolagets tvångsförvaltare.

Fakturor skickades ut

Därefter skickades fakturor ut till nätkunder för betalning vid månadsskiftet oktober-november.

Energimarknadsinspektionen anser att Ekfors kraft AB under pågående tvångsförvaltning inte haft laglig rätt att kungöra och fakturera prishöjningen. Inspektionen vill därför att bolaget ska korrigera åtgärden, dels genom att annonsera i minst en tidning om att prissättningen varit olaglig och att återbetalning kommer att ske till de nätkunder som betalat in höjningen. Ekfors kraft föreläggs också omgående upphöra med faktureringar eller krav till nätkunderna.

Om inte detta sker riskerar bolaget att föreläggas med vite på högst 50 000 kronor per ogenomförd punkt.

Ekfors kraft överklagar dock vitesföreläggandet till länsrätten och menar att det faktum att bolaget står under tvångsförvaltning inte kan medföra att nätägarens legala ställföreträdare inte tillåts agera i nätbolagets och kundernas intresse, om behovet av omedelbar förändring av nättaxorna skulle uppstå.

Saknar laglig rätt

Vidare skriver de att beslutet om prishöjningen är fattat, och att Energimyndigheten inte kan befatta sig med den operativa driften av Ekfors kraft genom att föreskriva hur bolaget ska hantera sin prissättning annat än genom prövning av deras skälighet i efterhand. De anser att myndigheten saknar laglig rätt att förelägga ett nätbolag att återbetala för högt uttagna nättaxor, utan att det ankommer på nätkunden att väcka frågan om återbetalning.

Med Energimyndighetens utgångspunkt att prishöjningen är olaglig och saknar verkan mot nätkunderna borde de åtgärder som Ekfors kraft föreläggs kunna vidtas av myndigheten själv genom kungörelser, skriver elbolaget i sin överklagan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om