Vattnet viktigt när Öjebyn ska utvecklas

Lyft fram Storstrandspromenaden, öka utbudet av samhällsservice och öka tillgängligheten till älven. Det tycker allmänheten att man ska fokusera på för fortsatt utveckling av Öjebyn.

Brith Fäldt (V) tycker att mötena med medborgarna hade en bra dynamik. (Arkivbild)

Brith Fäldt (V) tycker att mötena med medborgarna hade en bra dynamik. (Arkivbild)

Foto: Jenny Lindhammar

Öjebyn2022-09-15 17:00

Under april och maj 2022 har Piteå kommun genomfört öppna möten på Storstrand samt drop in-dialoger på Öjatorget för att få in allmänhetens synpunkter inför det fortsatta arbetet med Fördjupad översiktsplan för Öjebyn, där målbilden är "blandstad" som ska främja en hållbar utveckling.

– Mötena med medborgarna hade en härlig dynamik. Det fanns ett stort engagemang och lust att ta vara på både mindre och större områden inne i områden men också helt nya, säger Brith Fäldt (V), ordförande samhällsbyggnadsnämnden.

undefined
Brith Fäldt (V) tycker att mötena med medborgarna hade en bra dynamik. (Arkivbild)

En dialog med barn och unga har också genomförts. Då besökte tjänstepersoner låg-, mellan- och högstadieklasser för att ge eleverna chansen att tycka till om hur de tycker att Öjebyn är att bo och leva i just nu likväl som vad de tycker skulle göra Öjebyn ännu bättre.

Exempel på synpunkter som kom in:

Önskemål om att befintliga gröna områden värnas och att anläggandet av Norrbotniabanan inte ska begränsa tillgången till viktiga rekreationsområden som Lomtjärn och Grisberget.

Älven är en av de stora kvaliteter i Öjebyn. Många synpunkter framfördes om att öka tillgängligheten till älven och de älvnära områdena.

Storstrandspromenaden är något av en gömd pärla som borde lyftas fram mer.

Utbudet av samhällsservice behöver växa.

Barnen framförde synpunkter bland annat kring utökade bussturer och fler aktiviteter att göra i Öjebyn.

Många tycker att det är viktigt att fortsätta satsa på och utveckla skolan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!