Rosviksbon Maria Lindqvist var på väg till sin mamma i Öjebyn vid lunchtid på måndagen. När hon körde i rondellen vid OKQ8 blev hon påkörd av en äldre man som kom från Älvsbyhållet.
– Jag ser att bilen kör jättefort och tittar inte ens på mig. Jag hinner tänka att "nu smäller det". Han kör in i min sida i väldigt hög fart, han bromsade inte någonting.
Chockad och omtöcknad tittar hon på mannen – som tittar henne i ögonen och börjar backa.
– Jag tänkte att han skulle parkera bilen för att komma ut, men då satte han plattan i mattan och drog iväg mot stan, säger Maria Lindqvist.
Hon hann inte se registreringsnumret på bilen.
– Men jag har för mig att bilen var blålila. En halvkombi eller sedan. Mannen var i 60–70-årsåldern, säger hon.
Efter olyckan körde hon till OKQ8 och ringde polisen som snabbt var på plats och upprättade en anmälan.
– Hans bil måste vara krockskadad. Om någon ser en blålila bil med tryckt front kan det vara en indikation på att föraren kanske har gjort något.
Olyckan inträffade ganska precis klockan 12.30 och det var en del annan trafik i rondellen samtidigt.
– Jag vill gärna att de som såg olyckan och minns någonting kontaktar polisen så att vi kan få tag i den här personen. Beter man sig så där i trafiken kanske man inte har där att göra, säger Maria Lindqvist.
Skadade du dig något?
– Nej. Jag har bara ont muskulärt på sidan där smällen kom. Det som är värst är att han smet. Jag blev minst lika chockad över att han smet som över olyckan. Alla kan vara med i en olycka, men då tar man sitt ansvar tycker jag.