Det har länge varit oklart vem som skulle sköta Hamnviken i sommar.
Nu tar Piteå kommun själv på sig ansvaret.
– Driften är igång. Vi städar, klipper gräset och ser givetvis till att det går att bada där, förklarar Riitta Hovinen.
Arbetet utförs tills vidare av ferieungdomar, men kommer senare att skötas av föreningsservice.
Trots det förblir omklädningsbyggnaden stängd.
– Det är på grund av corona och för att personer inte ska vistas nära varandra, men en toalett kommer att vara öppen.
Öjebyns byamäns samfällighetsförening har nyligen frånsagt sig driften av badplatsen.
Kommunen vill egentligen inte ta över.
"Ett övertagande av Hamnviken till kommunal drift är inte aktuellt i och med att det finns 16 andra badplatser i kommunen som ideella föreningar sköter om och alla ska behandlas lika", yttrade Kultur- och fritidsnämnden i april.
Riitta Hovinen har kontaktat flera föreningar i Öjebyn, men ingen har nappat. Därmed åtar sig kommunen nu driften i alla fall.
– Givetvis är det inte lätt att välja ut en badplats som vi ska driva när alla andra badplatser sköts av olika föreningar, men vi ser det här som en kortsiktig lösning. Vad som händer nästa sommar får vi se, säger hon.
Försöken att hitta en ny förening som vill axla ansvaret kommer fortsätta.
– Det blir ett jobb för vintern. Vi hoppas det finns någon som tycker detta är ett jättebra ställe och att någon vill ta hand om det.