Julia arrangerar konsert för att stötta hemstaden

Pianisten och Piteåbon Julia Gorokhovska är född och uppvuxen i krigsdrabbade Kiev. I helgen arrangerar hon stödkonserten "Ukraina i mitt hjärta" tillsammans med kyrkan. "När jag pratar med släkt i Kiev hör jag flyglarmen i bakgrunden", säger hon.

Julia Gorokhovska spelar klassisk musik under stödkonserten i Öjebyn. "Jag kan inte sitta tyst utan jag måste göra något mer än att bara följa rapporteringen", säger hon.

Julia Gorokhovska spelar klassisk musik under stödkonserten i Öjebyn. "Jag kan inte sitta tyst utan jag måste göra något mer än att bara följa rapporteringen", säger hon.

Foto: Pressbild

Öjebyn2022-03-04 20:00

Julia Gorokhovska flyttade till Göteborg 2009 och tog en masterexamen i kommunikation vid Göteborgs universitet. Sedan tidigare hade hon en master i musik från Kiev konservatorium och 2014 fick hon jobb som balettpianist på Svenska balettskolan i Piteå. Här blev hon kvar och arbetar nu som resurslärare inom kommunen.

Hon har släkt och vänner kvar i Kiev och vissa av dem är på flykt.

– De säger att explosionerna en mil bort låter så högt att man nästan tappar hörseln. Man vill inte veta hur människorna i närheten av bomberna mår. Det är så tragiskt, säger Julia Gorokhovska.

Hon följer nyhetsrapporteringen på ett flertal olika språk och har svårt att greppa det som händer just nu.

– Det känns hemskt. Människor blir bombarderade som husmöss. Man förstår inte hur det kan hända. Det är familjer som förlorar sin släkt och vänner. Jag bara gråter ibland.

I veckan sökte hon upp Piteå församling med idén om en stödkonsert. På lördag klockan 16.00 är det dags för "Ukraina i mitt hjärta" i Öjeby kyrka.

– Jag kan inte sitta tyst utan jag måste göra något mer än att bara följa rapporteringen. Jag fick en spontan idé och kontaktade kyrkan. De var snabbt med på det och vi hittade ett datum och en tid som passade bra, säger Julia Gorokhovska.

undefined
Pianisten och Piteåbon Julia Gorokhovska är född och uppvuxen i krigsdrabbade Kiev.

Vid konserten samlas pengar in till Act Svenska kyrkan för arbete med humanitära insatser i Ukraina.

– Man ser bilder på människor som förlorar allt och det är inte heller alla som kan evakuera. Jag vill ge finansiellt stöd till folket i Ukraina, för de behöver det, och även säga att vi är med dem. Jag ska försöka göra fler konserter runt om i Norrbotten.

Konserten kommer att fokusera på ukrainsk och västerländsk musik.

– Två låtar ligger mig varmt om hjärtat. En är Mitt Kiev, man kan säga att det är Kievs hymn. Den spelas överallt vid högtider. Jag kommer även spela en låt som heter Ukraina. Den spelades på radion varje morgon när jag var liten. Det är speciella låtar för mig. Ibland har jag tårar i ögonen när jag spelar dem. Jag kunde aldrig tro att jag skulle spela dem i en sådan här kontext, säger Julia Gorokhovska.

Hon ser ukrainarna som modiga och menar att det finns en stor kraft i att stå enade.

– När min släkting passerade olika byar med ett evakueringståg. I varje liten by som tåget passerade pågick förberedelser för att försvara byn och människornas hem. Ingen vill ge upp. Man ser en stor enighet och det är oacceptabelt det som händer, säger Julia Gorokhovska.

Hon har även vänner kvar i Kiev, bland annat en familj på åtta personer.

– De tillbringar nätterna i ett skyddsrum. Den enda som lyckas sova är lilltjejen på sex år.

Hon tycker att Rysslands agerande är ännu mer obegripligt med tanke på omvärldens reaktioner.

– Alla säger sluta kriga, på alla nivåer. Ekonomiskt, diplomater, ambassadörer, i sociala medier och folk på gatorna. Men de hör ingenting. Det är människor som dör, vanliga människor. Barn och gamla. Det måste bli ett slut, säger Julia Gorokhovska.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!