160 skolbarn – från Backgårdsskolans förskola upp till tredjeklassare – fick på skolans "Kul på hjul-dag" cykla till den stora lekparken på Brogatan i Norrfjärden. Förutom att lekparken är renoverad, trädetaljer målade och några nya lekstationer monterats upp, så har den även handikappanpassats.
Vid nyinvigningen fick barnen bullar, saft och kex innan de gick loss på klätterställningar och gungor.
– Barnen intervjuades i höstas om hur lekparken kunde bli roligare. Några av barnens önskemål har nu förverkligats och vi hoppas att de nu tycker att lekparken är roligare, säger Ulrika Bohman, parkchef, och fortsätter:
– De mindre barnen ritade sina önskemål medan de äldre skrev. De hade full koll på vad de önskade och variationerna på önskemålen var stora, från små saker till swimmingpool.
Andraklassarna Wilma Öhlund och Rut Jägare satte sig tillrätta för att fika i "brandbilen".
– Jag tycker att snurrgrejen (den så kallade cyklonen) var roligast, sa Wilma Öhlund.
Och att cyklonen var populär rådde det ingen tvekan om. Flera tjejer klättrade upp på den så att det blev riktigt trångt och skratten och de förtjusta skriken ljöd i kvarteret medan de gungade.
– Vår lekparksplan innebär att vi renoverar en eller två av kommunens lekparker per år. Vi kommer att börja renovera ytterligare en under hösten, säger Ulrika Bohman.
Maria Karlsson, lärare för 3B, var där med "sina" treor.
– Jag tycker att upprustningen är ett jättebra initiativ, säger hon.