Det var ett verkligt råttår i hela landet enligt Anticimex statistik och även Norrbotten drabbades. För att bryta trenden ska råttjakten riktas in på gamla ledningar och avlopp, populära tillhåll för de svansförsedda plågorisen, meddelar Anticimex.
Råttor kan sprida smitta via sin urin och avföring. Dessutom orsakar de stor skada i byggnader när de gnager sönder inventarier, elledningar och isolering. Andra problem som orsakas av råttor är underminering av mark och vägar samt uppätna planteringar.
– Tyvärr dras råttor till människor, samtidigt som det är av yttersta vikt att vi håller dem borta från miljöer där de krockar med oss, säger Magnus Rosenholm. Därför handlar vårt arbete inte bara om att fånga råttorna, utan också om att förebygga problemen långsiktigt.
Som ett led i att väsa råttbekämpningen arbetar Anticimex numera med kameror, som filmar i ledningar och avlopp. Bristfälliga rör är en av de största orsakerna till att råttorna ökar i antal. Genom rören kan de ta sig in i avloppssystemet via sprickor i ledningarna och därifrån vidare ut i bostäder och i stadsmiljön.
– Genom att hitta bristerna i avloppen kan vi kraftigt minska råttproblemen ovan jord, säger Magnus Rosenholm.
Husägare uppmanas att kontrollera grund och fasad så det inte finns sprickor. Ett hål på två centimeter är allt en råtta behöver för att kunna ta sig in. Det gäller också att hålla rent i och runt huset och klippa ned buskar och växter längs husfasaden. Mat bör inte lämnas framme och avfallskärl bör vara försedda med tättslutande lock. Komposter ska placeras på långt avstånd från huset.
När det gäller avsloppssystemet minskar risken för råttproblem om man undviker att spola ned fett och matrester som kan locka till sig djuren.