Få elbilar i A-kommunerna: "Botten i Sverige"

A-kommunerna ligger i botten då det gäller inköp av elbilar enligt ny statistik från fordonstjänsten Blipp.se. "Vi säljer fortfarande mest dieselbilar i Arvidsjaur", säger bilförsäljaren Jonas Hagström.

I Arvidsjaur, Arjeplog och Överkalix har det hittills i år  registrerats en enda ny elbil per kommun.

I Arvidsjaur, Arjeplog och Överkalix har det hittills i år registrerats en enda ny elbil per kommun.

Foto: Anders Wiklund/TT

Norrbotten2021-12-21 06:00

Blipp.se har kartlagt hur många elbilar som registrerats i alla Sveriges 290 kommuner. Flest elbilar köps i kommuner med de högsta medelinkomsterna i Sverige som exempelvis Danderyd, Solna och Nacka.

I Norrbotten ligger Luleå bäst till, på 34:e plats med 198 sålda elbilar hittills i år. Piteå är näst bäst på plats nummer 62. Nästan alla inlandskommuner ligger i botten. Lägst ligger Arvidsjaur, Arjeplog och Överkalix där det i år hittills registrerats en ny elbil per kommun.

Jonas Hagström, bilförsäljare vid Norrlandsbil i Arvidsjaur, har inte sålt en enda elbil som registrerats i Arvidsjaur i år. Han har dock sålt elbilar som registrerats i grannkommunerna.

– Vi säljer fortfarande mest dieselbilar i Arvidsjaur och den försäljningen är normal. Men jag tror inte att elbilsförsäljningen i inlandet har tagit fart än. Intresset finns och det kommer nog. Lägre skattesats och låga drivmedelspriset kommer att göra att folk köper elbilar, säger han.

Jonas Hagström framhåller att Arvidsjaur är väl försett med laddningsstolpar.

– Visst finns det laddningsstolpar och är under uppbyggnad i Arvidsjaur, säger han.

En annan av bilförsäljarna i Arvidsjaur, Ulf Sandberg vid Ulf S Bilar, småskrattar när vi frågar om elbilar.

– Nej vi har inga elbilar och jag har aldrig någonsin sålt en elbil. Men jag säljer begagnat och där finns det nästan inga elbilar ännu.

Arvidsjaurs kommunalråd Lars Forsgren (S) har själv tidigare varit bilförsäljare i Abborrträsk under 30 år.

– Förra året sålde jag några elbilar, men de registrerades mest i grannkommunerna. Bland annat i Arjeplog, säger han.

Arvidsjaurs kommun har drygt 75 bilar i den kommunala verksamheten. Bara en av dessa är en elbil.

– Det är för lite. Vi måste naturligtvis planera för fler fossilfria bilar i kommunen, säger han.

Lars Forsgren tror att en viktig förklaring till att det säljs så få elbilar i A-kommunerna är att elbilarna hittills inte kunnat ha dragkrok eftersom dragkraften varit för liten.

– Här i inlandet måste vi kunna ha dragkrok för att antingen köra skotern på vintern eller båten på sommaren. Om du ska ha en elbil utan dragkrok, måste du även ha en bil till med dragkrok. Det är därför många drar sig för att köpa elbil. Men när nu de nya elbilarna kan ha dragkrok tror jag det kommer att öka intresset för elbilar i inlandet.

Så många elbilar sålda

Elbilsförsäljning i Norrbotten under 2021 (fram till 9/12):

Luleå 198 (34:e plats av kommunerna).

Piteå 62 (91:e plats).

Boden 41 (117:e plats).

Kalix 18 (190:e plats).

Gällivare 15 (206:e plats).

Kiruna 12 (223:e plats).

Älvsbyn 7(254:e plats).

Jokkmokk 6 (255:e plats).

Haparanda 2 (279:e plats).

Pajala 2 (280:e plats).

Övertorneå 2 (281:e plats).

Överkalix 1 (282:e plats).

Arvidsjaur 1 (283:e plats).

Arjeplog 1 (286:e plats).

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!