Totalt 143 människor med bekräftad covid-19 har avlidit sedan coronapandemins början i Norrbotten.
Region Norrbotten redovisade under torsdagen och fredagen totalt sju nya dödsfall i covid-19. Enligt Anders Nystedt, smittskyddsläkare i Norrbotten, inträffade tre av dödsfallen i slutet av december och sedan var det ett dödsfall per dag i början på januari.
Och det är fortfarande främst äldre som inte överlever en covid-19-infektion. Många av de avlidna var över 75 år och bodde på särskilda boenden eller hade hemtjänst.
– Det är som det är, när man får så pass hög smittspridning i samhället som vi har spiller det över. Det är gamla och sköra människor som blir svårt sjuka och dör av den här sjukdomen. Det är jättefarligt för gamla att få covid-19, säger Anders Nystedt.
Smittskyddsläkaren hoppas verkligen att norrbottningarna tar sitt ansvar för att bromsa smittspridningen för att få stopp på dödsfallen.
– Det är det enda som finns tills dess att vi vaccinerat klart och man har ju börjat med de som är särskilt riskutsatta. Ett visst skydd kanske man kan få efter första dosen, men en vecka efter andra dosen har man nog ett ganska bra skydd, säger Anders Nystedt och fortsätter:
– Det finns gott hopp om att man ska kunna skydda de som är i störst risk att dö med den här vaccinationinsatsen. Den hoppas jag väldigt mycket på.
I hela landet har totalt 9 433 människor med bekräftad covid-19 avlidit.