Moskosels S-förening lämnar arbetarekommunen

Moskosels S-förening kommer att ligga lågt politiskt i fortsättningen. Man kommer inte att delta i den socialdemokratiska arbetarekommunen.- Vi ska ägna vår kraft åt att jobba för den norra kommundelen istället, säger Sture Boman, ordförande i Moskoselsföreningen.

Sture Boman och övriga medlemmar i Moskosels S-förening beslutade på onsdagskvällen att föreningen inte längre kommer att delta i den socialdemokratiska arbetarekommunen. (Arkivbild)

Sture Boman och övriga medlemmar i Moskosels S-förening beslutade på onsdagskvällen att föreningen inte längre kommer att delta i den socialdemokratiska arbetarekommunen. (Arkivbild)

Foto: Göran Westerlund, Nyheter i Norr

MOSKOSEL2010-03-25 06:00
27 av föreningens cirka 60 medlemmar mötte upp på onsdagskvällen för att dryfta föreningens framtid. Kring våfflor och kaffe hölls en diskussion och enigheten var stor. Föreningen ska finnas kvar men jobbet ska bli ett annat. Politiskt blir det en låg linje.
- Vi ska jobba bland annat för att få hit en bensinstation och försöka få igång verksamheten vid Rallarmuseet, säger Sture Boman och fortsätter:
- Det är ju som om allt som är utanför 50-skyltarna i Arvidsjaur inte ska existera. Adressen för kritiken är given. Den handlar om det politiska spelet kring byaskolornas högstadier. Om Arvidsjaurs samhälle gentemot byarna.
Förödmjukad
Sture Boman är bitter. Han har vigt 30 år av sitt liv åt politiken, men nu blir det inga mer kommunala sammanträden för hans del. Sin plats i kommunfullmäktige lämnar han. Hans plats får intas av någon suppleant när fullmäktige sammanträder nu på måndag.
- Jag klarar inte av att åka på fler sammanträden. Jag blev så förödmjukad när fullmäktigelistan skulle fastställas, ja riktigt sågad vid fotknölarna. Demokratin har försvunnit.
Huruvida någon från Moskosel deltar i kväll, torsdag, vid arbetarkommunens årsmöte är osäkert.
- Jag har informerat medlemmarna i Moskosel att det är årsmöte. Den som vill åka dit ska göra det, säger Sture Boman.
- Men jag gör det inte, säger han.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om