Tryckte in tumnaglarna i ögonen

En kvinna i 35-årsåldern har dömts för misshandel av en man. Hon ska ha tryckt in sina tumnaglar i hans ögon och orsakat svår smärta.

Kvinna dömd. Hon har medgett att hon tryckt in tumnaglarna i mannens ögon men hävdat självförsvar. Hon döms nu för misshandel. (Arkivbild)

Kvinna dömd. Hon har medgett att hon tryckt in tumnaglarna i mannens ögon men hävdat självförsvar. Hon döms nu för misshandel. (Arkivbild)

Foto: Robert Lundberg

Luleå2016-06-20 17:01

Åklagaren åtalade kvinnan för grov misshandel, dels på grund av råheten då hon attackerat en redan svårt slagen man, dels på grund av de skador hon åsamkat honom.

Mannen hade blivit slagen till marken av flera personer då kvinnan gav sig på honom.

"Självförsvar"

Hon satte sig på honom och tryckte med stor kraft in sina tumnaglar i hans ögon. Han har berättat att smärtan var olidlig, att han skrek högt men att hon gjorde om det "för att han kommit för billigt undan".

Kvinnan å sin sida medger händelseförloppet, men menar att hon agerat i självförsvar. Hon döms till villkorlig dom och 120 timmars samhällstjänst med fyra månaders fängelse som alternativ.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om