Hundar stängdes in i bilar

Under torsdagen fick polisen i Luleå ta emot flera anmälningar om hundar som var instängda i bilar i den tryckande värmen.

LIVSFARA. Under torsdagen fick polisen in tre anmälningar om tre ägare som lämnat sina hundar i bilen i tryckande värme. Polisen pekar på att lämna en hund instängd i en bil kan innebära livsfara.

LIVSFARA. Under torsdagen fick polisen in tre anmälningar om tre ägare som lämnat sina hundar i bilen i tryckande värme. Polisen pekar på att lämna en hund instängd i en bil kan innebära livsfara.

Foto: BERTIL ERICSON

LULEÅ2017-06-08 20:13

Vid halvtvåtiden uppmärksammade en person att en hund var instängd i en bil i Södra Sunderbyn. Hunden såg ut att flämta i hettan. Bilföraren körde därifrån innan polisen hann ingripa.

20 minuter senare fick polisen ett nytt larm om en inlåst hund i en varm bil på Storheden. Bilen var parkerad i solen och inga fönster var öppna.

Polisen uppger att de försökte kontakta ägaren via telefon. Även i Boden inträffade en incident där en privatperson uppmärksammade att en hund varit instängd i en varm bil under minst en halvtimme.

I det fortsatt vackra vädret går polisen ut med en uppmaning på sin webbplats: "Solen och värmen kan innebära livsfara för hundar instängda i bil. Även om bilen står i skuggan kan värmen innebära fara. Tänk också på att temperaturen snabbt kan öka i bilen, även om bilen är sval invändigt när den parkeras kan värmen stiga snabbt".

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om