500 ilskna pensionärer krävde rättvis skatt

I snålblåst och snöblandat regn protesterade runt 500 ilskna pensionärer mot regeringens skattepolitik i Luleå i går. Upprördheten är stor över att pensionärer, som slitit i hela sitt liv, tvingas betala mer skatt än dem som arbetar.

Pensionärerna intog Luleå centrum i går och det långa demonstrationståget gick från Stadsparken till gula paviljongen intill Shopping.

Pensionärerna intog Luleå centrum i går och det långa demonstrationståget gick från Stadsparken till gula paviljongen intill Shopping.

Foto: Maria Johansson

LULEÅ2010-04-17 06:00
Till taktfasta trumslag marscherade pensionärerna från Stadsparken i Luleå till den gula paviljongen intill Shopping. Där höll bland annat Lars Hedberg, ordförande för PRO i Norrbotten ett anförande.
- Pensionärsupproret har pågått länge. Vi är ilskna och kräver att pensionärerna ska betala lika mycket skatt som dem som arbetar - det ska vara rättvist!
Bakgrunden till protesterna handlar om att pensionärerna, sedan 2007, betalar en högre inkomstskatt än yrkesverksamma trots att de båda grupperna tjänar lika mycket. Merkostnaden för pensionären blir cirka 700 kronor i månaden för den med
14 000 kronor i månadspension. Den inkomstgrundande pensionen har sänkts även med tre procent i år. Nu har regeringen sänkt skatten för pensionärer två gånger och föreslår ytterligare en sänkning, men det övertygade inte demonstranterna.
- Den senaste skattesänkning är på totalt 5 miljarder kronor och det kan låta mycket, men samtidigt så sänker man skatten för löntagarna med 75 miljarder. Klyftorna mellan löntagare och pensionärer ökar i alla fall, vi måste reagera tillsammans! menade Lars Hedberg.
Hoppas på ny regering
En inbjudan om att gå med i demonstrationståget hade gått ut till alla PRO-föreningar i Piteå. Någon gemensam resa hade inte anordnats, men det fanns Pitebor på plats för att visa sitt missnöje. En av dem var Rose-Marie Holmberg från PRO Piteå.
- Jag försökte även ringa in till P1 i går för att ställa en fråga till finansminister Anders Borg, men kom tyvärr inte fram. Men det jag hade tänkt fråga honom var: "Hur min extra skatt på pensionen och min restskatt ska kunna bidra till att skapa fler jobb?" - det förstår jag inte!
Rose-Marie menade att det var viktigt att vara på plats för att demonstrera - hon hoppas på regeringsskifte efter valet 2010:
- Med den nuvarande regeringen så känns det inte som att det är någon ide, men om det blir en ny så kan man försöka påverka i alla fall. Det är min förhoppning.
Kvarts miljon underskrifter
Bakom aktionen stod Pensionärernas riksorganisation, PRO och Svenska kommunalpensionärernas förbund, SKFP.
Över hela landet pågår protester och demonstrationer och på torsdagen lämnades en kvarts miljon namnunderskrifter över till regeringen med krav på sänkta skatter för pensionärer.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om