Vidsel vann länsfinalen av Pythagoras Quest

Vidselskolans Alexander Granlund, Emma Magnusson och Lisa Burman är riktigt vassa på matte. Det står klart efter länsfinalen i Pythagoras Quest, som vanns av just Vidselsgänget. Nu väntar Sverigefinalen i Malmö.

LULEÅ 2010-03-19 15:59
I dag möttes 20 lag från länet i Luleå för att tävla om en finalplats i den nationella mattetävlingen Pythagoras Quest. På plats från Älvsbyns kommun fanns två lag från Älvåkraskolan samt ett lag från Vidsel, bestående av niorna Alexander Granlund, Emma Magnusson och Lisa Burman. Och det blev alltså Vidselseleverna som tog hem hela länsfinalen.
Final i maj
Förutom prispengarna på 4 500 kronor så har Vidselslaget också en plats i landsfinalen som går i Malmö den 28 maj.
Pythagoras Quest startades just i Malmö för fem år sedan. Då drog Malmö Borgarskola igång tävlingen i samarbete med Sydsvenska Industri- och Handelskammaren, konsultföretaget Epsilon samt Sparbanken Finn Framtidsstiftelse.
2006 utökades tävlingsområdet och elever från hela Skåne deltog. Därefter har fler och fler län hakat på. I år anslöt sig Norrbotten som det fjortonde länet och ska nu respresenteras av Vidsel i finalen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om