I ett samarbete med Institutionen för hälsovetenskap vid Luleå tekniska universitet, har en utbildning startats för att utbilda sjuksköterskor och röntgensjuksköterskor för att assistera vid operationerna.
- Det är mycket ny kunskap som sjuksköterskorna behöver eftersom pacemakeroperationer är ett stort operativt ingrepp. De praktiska övningarna genomförs senare i utbildningen på riktiga operationer, säger universitetsadjunkt Daniel Zotterman, som även är operationssjuksköterska och kursansvarig.
Uppdragsutbildningen med fokus på sterilhantering vid pacemakerinläggning har precis startat och fortsätter fram till sommaren.
Tio handplockade sjuksköterskor och röntgensjuksköterskor utbildas för att kunna ge verksamheten nya förutsättningar och möjligheter. Senare under hösten beräknas Röntgenavdelningen ta över operationerna i helt nya lokaler.