Övningsområdet är Norrbotten, Västerbotten och nordvästra Finland. Det finns med andra ord risk för att det kommer att dåna i luftrummet till och från.
Övningen handlar om att svenska och finska luftstridskrafter ska öva försvar av Sverige i de norra delarna av Sverige och Finland. Syftet är att öva luftstridskrafternas ledningsförmåga mellan den nya flygstaben och de olika krigsförbanden. En viktig inriktning är att öva flygförbandens förmåga att lösa huvuduppgifter i vintermiljö. Senast en flygvapenövning genomfördes i norra Sverige under vinterförhållanden var 2013.
Finland deltar integrerat i det svenska luftförsvaret med basering av stridsflyg och helikoptrar i Sverige, men även i rollen som spelad kvalificerad motståndare från flygbasen i Rovaniemi i Finland tillsammans med en svensk stridsflygdivision Jas 39 från Skaraborgs flygflottilj, F 7.
Flygbaser som kommer att användas under övningen är Kallax, Jokkmokk, Vidsel och Rovaniemi i Finland. Reservbaser kan tidvis komma att användas.
Det finsk-svenska samarbetet är politiskt prioriterat och inriktningen är att Finland och Sverige ska kunna genomföra gemensamma operationer bortom fredstid.
Samtidigt pågår arméövningen Northern Wind i östra Norrbotten fram till den 27 mars. Under Northern Wind övas nationellt försvar och totalt deltar 10 000 soldater från fem nationer.