Ökningen motsvarar 188 nya helårsverken. Totalt i hela landet uppskattas sysselsättningen i branschen ha ökat med cirka 6 000 helårsverken.
Visita har gett SCB i uppdrag att granska hur de utbetalda lönesummorna inom hotell- och restaurangbranschen utvecklats på länsnivå under de tre första kvartalen 2012. Man har sedan utifrån dessa siffror beräknat hur sysselsättningen utvecklats regionalt.
Stark tillväxt
I rapporten konstateras att hotell- och restaurangbranschen har vuxit starkt i nästan alla län. Flest nya arbetstillfällen har skapats i Stockholm (2 578). Men den största procentuella tillväxten kan man se i Västmanland med en ökning på nio procent. I Norrbottens län ökade sysselsättningen med 6,8 procent, vilket motsvarar 188 helårsverken.
2013 ett tufft år
- Restaurangbranschen har vuxit mycket starkt under 2012. Omsättningstillväxten i volym har inte varit så stark under årets första 10 månader någon gång under 2000-talet som i år och även sysselsättningen har ökat kraftigt. Med tanke på lågkonjunkturen har jag svårt att se någon annan förklaring till detta än den sänkta restaurangmomsen, säger Björn Arnek, Visitas branschekonom.
Visita flaggar dock för att 2013 kan bli ett tufft år även för restaurangerna. Den internationella och inhemska lågkonjunkturen oroar och det finns en stor risk att även restaurangbranschen kommer att känna av den avstannande ekonomin.