"Kapitalförstöring riva skolan"

Byborna i Korsträsk har inte givit upp kampen om skolan där de lägger ett nytt förslag om att bygga in ett nytt värmesystem som skulle spara 200 000 kronor per år.

Korsträsk byaförening föreslår att skolan förses med nytt energibesparande värmesystem.

Korsträsk byaförening föreslår att skolan förses med nytt energibesparande värmesystem.

Foto: Christoffer Markström

KORSTRÄSK2015-10-25 18:00

– Kommunen har aldrig räknat på något annat än att riva skolan. Att inte titta på alternativ är ren kapitalförstöring, säger Peter Grahn i byaföreningen, som likt andra i Korsträsk anser att politikerna borde fått flera förslag att ta ställning till.

Nu går enligt uppgift enbart ett förslag upp till kommunfullmäktige. Det vill byaföreningen sätta P för genom att lägga flera nya förslag. Ett är att sänka energikostnaderna genom att installera bergvärme i trevåningsbyggnaden. Investeringen landar på cirka en halv miljon kronor där kommunen skulle kunna använda den pump som finns i Tväråselsskolan, men som inte används.

– Idag kostar det cirka 300 000 kronor att värma 1500 kvadratmeter (inklusive gymnastiksal och matsal), säger Peter Grahn, som anser att det i och för sig inte är högt för så stora lokaler.

Bergvärme sparar

Byaföreningen pekar på att med bergvärme kan dock kostnaden reduceras med 200 000 till enbart 100 000 kronor per år och med en avskrivning på två- tre år.

– Kommunen vill flytta den intilliggande förskolan med 20 barn till matsalen som då måste byggas om. Ta lite av de pengarna och satsa på vårt förslag i stället, säger Peter Grahn, som också pekar på att en rivning av hela skolhuset skulle kosta en miljon kronor.

– Ren kapitalförstöring. Att säga att skolan är i dåligt skick är ren lögn. Den som säger det har uppenbarligen aldrig varit i skolan!

Han tar upp att skolan har fina treglasfönster, tjocka väggar, välisolerade tak, källaren är torr och fin, personalrummen är i gott skick, det finns hiss och en träslöjdlokal som också används av Vistträskskolans elever.

Bra drag i byn

– Att tänka på att riva en sådan byggnad är vansinne. Skolan är inte i behov av några renoveringar de närmaste åren, säger han.

Föreningen föreslår att i stället för att flytta förskolebarnen till matsalen, kan de flytta till skolans nedre våning som förses med egen ingång.

– Det krävs enbart mindre ombyggnationer för att förskolan ska kunna flytta dit!

Han menar att förslaget att riva skolan ligger helt fel i tiden.

– Det har flyttat in många barnfamiljer i byn. Korsträsk har ett uppsving, det inte finns ett ledigt hus. Det är bra drag, säger Grahn, som uppger att byn har fått med sig många politiker som är beredd att rösta emot nedläggningen av skolan i Korsträsk.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om