Tre gripna för mordförsök i natt

Tre personer - två unga kvinnor och en man - har gripits av polis efter skottlossning utanför en lägenhet i Morjärv, Kalix kommun, i natt. Händelsen tros vara en del i någon form av uppgörelse.

Kalix2007-03-27 00:00


Det är två kvinnor i 18-20-årsåldern och en 30-årig man som gripits. De stoppades av polis i Töre, när de var på väg att lämna brottsplatsen vid fyratiden i morse.

Ärendet började för polisens del som ett inbrott/stöld sent på måndagskvällen . Fem personer bröt sig in i lägenheten, där innehavarens bror fanns för tillfället. Han hoppade ut genom ett fönster och flydde från platsen.

Skottlossning



De personer som brutit sig in i lägenheten försvann så småningom därifrån med bland annat dvd-spelare, datorer och tv-spel. De hade också slagit sönder en hel del i lägenheten, men brottet rubricerades i dåläget som inbrott.

En kvinna som deltagit i inbrottet namngavs av lägenhetsinnehavarens bror, som känt igen henne, och polisen beslutade att hämta in henne för förhör. Kvinnan fanns dock inte i sin bostad, men polisen fortsatte att spana efter henne.

Så kom nästa larm, vid halv tre-tiden i morse.

Gänget hade då återvänt till lägenheten i Morjärv och skottlossning förekom utanför huset.

Mordförsök



Mannen i den aktuella lägenheten, samt ytterligare en man som bor i huset, flydde i panik från platsen och sprang in i skogen då skottlossningen utbröt. Minst ett skott avlossades då de flydde.

- Så de här tre personerna är i nuläget misstänkta för mordförsök, säger vakthavande befäl vid länspolisen i Luleå, Erik Kummu.

En polispatrull mötte på vägen till Morjärv en bil i höjd med Töre och beslöt att stoppa den. I bilen fanns den eftersökta kvinnan, ännu en kvinna samt en man, som greps på platsen misstänkta för mordförsök, inbrott, allmänfarlig verksamhet med mera, med mera.

I bilen fanns bland annat ett hagelgevär som tros ha använts vid skottlossningen. Området vid lägenheten i Morjärv har spärrats av och tekniska undersökningar kommer att göras under dagen.



Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om