Från aulan på Hortlax Centralskola hördes stråkar, blås-och stränginstrument långväga när elever från Bergsviksskolan, Norrbyskolan, Hortlax samt musikklasserna på Christinaskolan hade sitt första genrep som orkester. Allt från ”Du kära lilla snickerbo” till Coldplays ”Fix you” revs av när de ungefär 50 barnen kombinerade kunskaperna de lärt sig under terminen. Under fruktpausen får alla ge förslag på vad de tycker orkestern ska heta, och man enas om Music masters.
Orkestern bygger på att alla lär sig sina stämmor eftersom man bara har ett genrep tillsammans innan konserten.
– Vi har fått noter av våra musiklärare att öva på innan, säger 11-åriga Ida Grankvist som spelat fiol i snart fyra år.
– Jag har alltid drömt om att kunna spela, det ser så himla coolt ut!
Att spela i en orkester är förstås en helt annan sak än att spela själv, och det håller orkesterkompisen Alva Nordsvahn, 10, med om. Hon spelar blockflöjt.
– Jag övar kanske två till fyra gånger i veckan. Det är roligt med orkester, det låter fint när alla spelar tillsammans, säger hon.
Det var musiklärarna i Hortlax och Bergsviken som kände att det saknades en områdesorkester i skolan. En av dem är Kerstin Berglund.
– Det finns väldigt många duktiga musikelever i det här området. Jag tror det är viktigt för dem att få nå ut med sina kunskaper i skolmiljön, säger hon.
Planen är att fortsätta orkesterprojektet nästa år och då spela för för Bergsviksskolans elever.