Senaste åren har Piteå kommun lagt en miljon kronor var i byarna Sjulnäs/Roknäs , Rosvik, Norrfjärden och Hortlax. Lördag invigdes torget i Hortlax - ett litet byacentrum med planteringar, soffor, bord och påkostad rund stenläggning.
– Här gick inte pengarna till någon parkering, sade Mats Johansson, som möjligtvis syftade på den miljoninvestering på Porsnäs torg som slutade med en asfaltyta utanför Ica.
Mats Johansson pekade på att det tog två år innan torget i Hortlax blev klart.
– Det kan kännas som en lång tid men i den kommunalpolitiska världen är det som att gå från måndag till tisdag, sade Johansson, innan han med viss möda klippte av ett blomsterband skapat av Hortlax Trädgårdsförening.
Systrarna ört
Den var tillsammans med Hortlax församling arrangör av den dag som också omfattade skördemarknad.
– Det är andra året vi gör detta där vi samarbetar med kyrkan och vi hoppas att det ska bli en fin tradition, sade trädgårdsföreningens ordförande Anita Fåhraeus till PT.
Nära torget fanns några försäljare av bland annat morötter och marmelad.
PT träffade systrarna ört - som hade fullt upp med att kursa saft, sylt och marmelad. Bakom varumärket finns Birgitta Lundström och Isa Jonsson.
Vid ett annat stånd stod Margareta Eman och sålde bland annat egenodlade produkter.
Invigningen och skördemarknaden genomfördes i vackert väder där det var gott om publik som bland annat kom för att lyssna på "bygdens stolthet", Hortlax manskör.