Kvinna överfallen och våldtagen

En ung kvinna har under natten blivit överfallsvåldtagen i Byske. Polisen var snabbt på plats men kunde inte gripa någon misstänkt gärningsman. Kvinnan fördes till sjukhus för vård och undersökning.

BYSKE2009-08-01 10:54
En kvinna i 20-årsåldern anmälde under natten en våldtäkt. Hon ska ha blivit överfallen och våldtagen på Byske camping. Efter ettiden i natt begav sig flera polispatruller ut på larmet, med sig hade de även hundpatruller. Ingen greps dock för våldtäkten. Flera gäster och vittnen på campingen hördes och en anmälan om misshandel har upprättats.
Det är fortfarande oklart exakt vad det är som har skett. Kvinnan fördes till Skellefteå sjukhus för vård och undersökning. Polisen har också gjort en teknisk undersökning på campingplatsen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om