Kan fällas för kopiering av design

Designers revolt sålde billigare kopior av klassiska exklusiva designmöbler – helt lagligt, enligt företaget. Men åklagare och rättighetsinnehavarna hävdar upphovsrättsintrång. Torsdag väntas domen i Sveriges största rättsfall kring kopiering av design.

Brott2016-10-12 11:23

Det svenskgrundade företaget Designers revolt registrerades i Storbritannien där andra upphovsskyddsregler gäller. Affärsidén var att sälja billigare kopior av inredningsklassiker av formgivare som Arne Jacobsen och Charles och Ray Eames. En kopia av en Jacobsen-fåtölj som i original kostar omkring 50 000 kronor kunde köpas av företaget för cirka en tredjedel av priset.

Storbritannien har ett undantag jämfört med övriga EU som innebär att upphovsrätten för bruksdesign endast gäller i 25 år. Det är den regeln som företaget har hänvisat till för att motivera sin verksamhet. I Sverige gäller upphovsrätten i 70 år efter formgivarens död.

– Det som prövas är om spridningen till allmänheten har skett i strid med upphovsrättslagen, eftersom det har varit möjligt för kunder i Sverige att köpa produkterna, säger Magnus Ahlgren, juristchef vid Patent- och registreringsverket (PRV), som följer fallet.

Största fallet

Eftersom företaget har haft ett lager och distribution i Sverige håller inte upplägget, enligt åklagare och de som har rättigheterna till designen av originalmöblerna. Bolaget med företrädare har stämts på närmare 100 miljoner kronor vid Stockholms tingsrätt.

– Det är det största fallet i sitt slag som har prövats i Sverige. Det handlar om försäljning som har pågått under cirka tre år med ungefär 100 upphovsrättsskyddade produkter. Bolaget har haft en omsättning på omkring 48 miljoner kronor, säger kammaråklagare Fredrik Ingblad.

Riskerar fängelse

Rättegången pågick i tre veckor i slutet av sommaren. Företaget och fyra personer knutna till bolaget står åtalade för brott mot upphovsrättslagen och varumärkesintrång. Förutom stora pengabelopp har åklagaren yrkat på fängelsestraff i tre av fallen. En av de åtalade är grundaren.

– Han tog in ett juridiskt utlåtande när han startade för att förvissa sig om att det här var okej. Han har hela tiden varit övertygad om att han har gjort rätt eftersom han har drivit verksamheten från Storbritannien, säger grundarens advokat Hans Strandberg. (TT)

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om