En död i lägenhetsbrand

En man avled efter en brand i en lägenhet i Boden på lördagsmorgonen. Rökdykare hittade den medvetslösa mannen inne i lägenheten.

Foto: Petra Älvstrand/Norrbottens media

Boden2019-02-23 11:48

Larmet om branden på Mjölners gränd i Boden inkom vid 09.30-tiden på lördagen. När räddningstjänsten kom till platsen brann det i en lägenhet på tredje våningen, högst upp i byggnaden.

I lägenheten befann sig två personer när branden utbröt. En av dem hade tagit sig ut på balkongen, den andra hittades medvetslös av rökdykare som tog sig in i lägenheten. Personen på balkongen togs ner med hjälp av räddningstjänstens höjdfordon.

Båda personerna fördes med ambulans till Sunderby sjukhus. En av dem, en man, avled av sina skador. Närmast anhöriga är underrättade.

Branden var kraftig med stor rökutveckling, men släcktes av räddningstjänsten. Det är oklart vad som har orsakat branden, men en förundersökning om allmänfarlig vårdslöshet har inletts. I nuläget är ingen person delgiven misstanke om brott.

Den brandskadade lägenheten är fortsatt avspärrad, en teknisk undersökning kommer att genomföras senare. En polispatrull har genomfört ett antal initiala förhör.

I samband med branden utrymdes samtliga lägenheter i trapphuset. Berörda personer har senare kunnat återvända till sina lägenheter.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om